Važne informacije koje morate da znate pre polaska u Grčku

Bez autora
Aug 04 2024

Sezona letovanja je u punom jeku, a ukoliko planirate putovanje automobilom iz Srbije u Grčku, postoji nekoliko ključnih stvari koje treba da znate kako biste izbegli neprijatna iznenađenja i osigurali bezbedno putovanje.

Grčka je dodatno pooštrila svoje zakone protiv pušenja, uključujući stroge kazne za one koji puše u automobilima u prisustvu dece mlađe od 12 godina. Ovaj zakon je deo širih napora grčke vlade da smanji izloženost pasivnom pušenju i zaštiti javno zdravlje.

Uz ove mere, važno je da Srbi koji planiraju putovanje automobilom u Grčku budu informisani o drugim relevantnim pravilima i propisima kako bi osigurali bezbedno i prijatno putovanje.

Pooštren zakon

Grčka je dodatno pooštrila svoje zakone protiv pušenja, uključujući stroge kazne za one koji puše u automobilima u prisustvu dece mlađe od 12 godina. Prema novim pravilima, vozači i putnici koji puše u vozilima u kojima se nalaze deca suočavaju se sa kaznom od 1.500 evra. Ovaj zakon je deo širih napora grčke vlade da smanji izloženost pasivnom pušenju i zaštiti javno zdravlje.

Uz to, zabrana pušenja se proširuje na sve zatvorene javne prostore, uključujući kafiće, restorane i barove, čak i ako su pokriveni tendama ili plastičnim folijama. Kazne za poslovne subjekte koji dozvoljavaju pušenje u svojim prostorima takođe su povećane, s progresivnim kaznama koje mogu dovesti do zatvaranja objekta nakon višestrukih prekršaja​.

Ovi koraci deo su strategije koja ima za cilj stvaranje generacije nepušača, a vlasti nameravaju da deca rođena 2025. godine postanu prva generacija koja neće biti izložena duvanskom dimu. Iako su reakcije na ove mere pomešane, mnogi ih vide kao neophodne za usklađivanje sa međunarodnim standardima i zaštitu prava nepušača u Grčkoj​.

Šta je još važno za Srbe koji putuju u Grčku kolima da znaju pre polaska?

Za Srbe koji planiraju putovanje automobilom u Grčku, postoji nekoliko važnih informacija koje bi trebalo da znaju pre polaska. Prvo, obavezno je imati važeću vozačku dozvolu i međunarodnu vozačku dozvolu ako je vaša dozvola izdana van EU. Vredno je napomenuti da se u Grčkoj strogo kažnjava vožnja pod uticajem alkohola, sa limitom od 0.05% alkohola u krvi za vozače privatnih vozila i 0.02% za profesionalne vozače ili nove vozače sa manje od dve godine iskustva.

Što se tiče ograničenja brzine, u naseljenim mestima je maksimalna dozvoljena brzina 50 km/h, na otvorenim putevima 90 km/h, a na autoputevima 130 km/h. Važno je poštovati ova ograničenja jer su kazne za prekršaje veoma visoke.

Srbi takođe treba da znaju da je u Grčkoj zabranjeno pušenje u automobilima u kojima se nalaze deca mlađa od 12 godina, a kazne za ovaj prekršaj su visoke. Ovo pravilo je deo širih zakona o zabrani pušenja na javnim mestima.

U Grčkoj je obavezno nošenje sigurnosnih pojaseva za sve putnike u vozilu. Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje je dozvoljeno samo uz upotrebu hands-free uređaja, prenosi Srbija Danas.

Prilikom putovanja, preporučuje se da vozači uvek imaju nešto keša kod sebe, jer iako većina mesta prihvata kartice, postoje mala mesta i lokalne prodavnice koje prihvataju samo gotovinu. Takođe, obavezno je posedovati trougao za upozorenje, reflektivni prsluk, prvu pomoć i aparat za gašenje požara u vozilu.

Ako planirate posetu grčkim ostrvima, imajte na umu da je preporučljivo unapred rezervisati karte za trajekt, posebno tokom letnjih meseci kada je sezona turističkog vrhunca. Takođe, voda iz slavine je sigurna za piće u većini gradova, ali na ostrvima je bolje koristiti flaširanu vodu zbog specifičnog ukusa.

Prilikom vožnje kroz gradove, budite posebno oprezni na pešake i bicikliste, jer grčki vozači često ne poštuju pešačke prelaze. Takođe, parkiranje može biti izazovno u većim gradovima i popularnim turističkim destinacijama, pa je dobro unapred se informisati o mogućnostima parkiranja.

Konačno, Srbi koji putuju u Grčku automobilom treba da budu svesni visokih temperatura tokom leta, posebno u južnim delovima zemlje, pa je važno nositi dovoljno vode i planirati česte pauze tokom putovanja kako bi se izbegla dehidratacija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik